Přijeli k nám na Návštěvu Bob a Bobci a New Devítka

Publikováno na serveru www.folktime.cz

Datum vložení: 24. 11. 2005
Autor: Luboš Stráník


Předem se omlouvám fanouškům za název, který jsem přidělil Devítce v novém složení, připadlo mi to v této historické chvíli případné. Není to myšleno úplně vážně. Všichni přece víme, že Devítka jsou především manželé Brožovi.

Ale k našemu pořadu Návštěva u(ne)Stráníků, vše se dělo 4.listopadu od 19.00 hod tradičně v Galerii Radniční sklípek. Na skvěle vyštelovaný aparát Páji Jindráka začali hrát deset minut po sedmé večerní, do posledního místečka obsazené Galerie, Bob a Bobci. O této kapelce z Křižanova u Hrobu, mohu říci s čistým svědomím, že zraje jako víno. Herní jistota, zajímavý dívčí vokál, kvalitně vymyšlené písničky s dobře napsanými texty. Prostě těch pochval by bylo asi hodně, každopádně si myslím, že mají nastartováno na hodně pozvání od pořadatelů, co by dramaturgicky zajímavá kapela. Je na nich hezké, že se nesnaží ani o nový zvuk, ani o elektrifikaci své muziky, což by se dle mého názoru ani k nim nehodilo, ale zůstávají u osvědčených akustických nástrojů, navíc jich využívají docela dost. Vedle kytar máte možnost slyšet uke banjo, ukulele, různé píšťalky, příčnou flétnu a škálu rytmických nástrojů. Mě osobně jejich přístup k muzice je velmi blízký a vždycky si je rád poslechnu.

Devítka, o této skvělé kapele toho bylo napsáno tolik, že už skoro nemá význam se k nim vyjadřovat. Přesto je o jeden důvod víc, proč něco napsat. Mají nové složení! A už při zvukovce jsem konstatoval, že sice mají o jednoho hráče míň, ale za to, o několik kytar víc. Je to zapříčiněno tím, že vzali k sobě do party nového kytaristu, až z Hradce Králové, Petra Havrdu zvaného Haf. Doufám, že přezdívka je napsaná správně, protože nikdo mi neřekl jestli s v a nebo s f. Petr je nejen multikytarista, ale je i adekvátní náhradou za zpívajícího Medvěda. Bohužel mi chybí basové party druhého z bratrů Hofrichtrů, Davida, ale je to asi jen v tom, že si musím zvyknout. Devítka hrála s obvyklým brožovským nasazením,ale i s citlivým folkovým zvukem proloženým Hafovo (asi to bude přeci jen to f) sólovými kytarami. Měl tři, elektrickou, akustickou a jakousi kombinaci dobra s kytarou, která byla pro mě zvukově nejpřijatelnější obzvláště v obnovených Vrazích z donucení. Devítka podle mého soudu sáhla do trochu odlišného zvuku, než na který jsme byli zvyklí, ale nepřipadne mi, že by se stala až taková změna. Písničky jsou stejné, jen malinko v jiném kabátě. Zásadní změna by se asi udála, kdyby v Devítce nebyla Jindřiška a nebo Honza, ale to už by zase nebyla Devítka. Přeji jim ještě více fanoušků a příznivců jejich muziky a už teď se těším na jejich nové CD a především na další setkání s nimi.

Na závěr vás všechny pozvu na poslední letošní Návštěvu u (ne)Stráníků, vlastně na již tradiční Vánoce u Stráníků, kde budete mít možnost mimo domácích slyšet, Jen tak z Liberce, Ginevru z Příbrami a Wabiho Daňka s Milošem Dvořáčkem odevšad. Přijeďte, přijďte, přileťte 16.prosince do Galerii Radniční sklípek v Litvínově ochutnat vánoční nápoj gluck a vámi všemi přinesené dobroty, ale hlavně si poslechnout kvalitní folkovou muziku a naladit se vánočně. Srdečně zvou, Verunka a Luboš Stráníci.


Bob a Bobci
kapela

Copyright © 2014. All Rights Reserved

Powered By Imagine Media & Crossmind.cz