Ohlédnutí za Bystřickým banjem 2009 - II

Publikováno mailem v PDF

Datum vložení: 11. 9. 2009
Autor: Jaroslav Koš

Jako každý rok, tak i letos dáváme prostor v naší informaci vám – přímým účastníkům naší přehlídky. Než však tak učiníme, musím uzavřít pořadatelský blok, což je činěno s velkou radostí. Zatím co ve včerejším „Ohlédnutí“ jsme se věnovali převážně průběhu akce a vystupujícím skupinám, věnujme pár řádek těm, kteří za tímto nesporným úspěchem stojí.

Je to v prvé řadě město Velká Bystřice a jeho Kulturní středisko. Kdo přehlídky nepořádal, ten neví, jaká je pohoda když víte, že pokud se nepodaří zajistit dostatečné finanční prostředky od sponzorů a ze vstupného, je tu subjekt, který tyto dluhy vždy vyrovná. Dlouhá léta byly bystřické přehlídky díky sponzorům v závěrečné bilanci vždy aktivní, bohužel od loňska toto neplatí a na každou přehlídku město (ponejvíce z rozpočtu Kulturního střediska) poměrně velkou částkou doplácí. A jsme hrozně rádi, že starosta Marek Pazdera, jeho zástupce Ivoš Amigo Slavotínek a ředitelka KS Jarka Možíšová jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že jsou to dobře investované desetitisíce a že nenechají tuto ojedinělou kulturní událost padnout jen proto, že do ní neinvestují pár promile rozpočtu města. Za toto pochopení velký dík a uznání nás všech – pořadatelů, účinkujících i diváků. Další smeknutí a hluboká úklona patří těm, o nichž je výše řeč: sponzorům Banja.

Mnozí z čitatelů si pamatují, že zamaskáčovaná stěna sálu Kulturního střediska byla ozdobena jmény snad dvaceti podnikatelských subjektů, které své finanční prostředky do akce vkládaly a tím zajišťovaly její finanční krytí a existenční jistotu. Letos tu zůstali jen ředitel Hotelu Zámek a kamarád Petr Jahoda, bývalý šerif T.O.Severní hvězda, kdysi tramp a dnes právník Aky Ritter, dále dlouholetý příznivec našeho zpívání a kamarád Jirka Neužil jako představitel Remitu, nezištný kamarád Drahoš Vašička, věnující městu každý rok statisíce, Mila Miky Šmída s pochopením pro tyto hudební přehlídky (Bukovanský fesťák) a každoroční dodavatel květin pro všechny účinkující holky Cyrda Krč z olomouckého Florcentra (zajistil jich již hodně přes stovku a to si dokáže každý spočítat…).

Především vystupující skupiny ví, že přehlídku v podstatě „dělá“ osoba v pozadí – zvukař a jeho tým. To, že se každý rok na všechny přehlídky daří již dlouho zajišťovat to nejlepší přinejmenším na Moravě(nejen já tvrdím, že v ČR) – Františka Petříka – je štěstím této akce. Letos své mistrovství Franta dokázal měrou vrchovatou. Kapely měly striktně daný, relativně krátký čas na svá vystoupení a proto se ve vlastním zájmu snažily nazvučení co nejvíce urychlit – a Fanda se svým týmem spolupracovníků to dokázal v šibeničně krátkých časech – a ve stoprocentní kvalitě. Co k tomu dodat – snad jen upřímně zatleskat a křičet jako každý rok: „Petřík umíííí!“

Dalším prubířským kamenem přehlídky je její moderace. Této funkce se již před mnoha a mnoha léty po výpadku moderátorské legendy Sandyho ujala dvojice Tornádo-Hroch z Lipníka (Blani z Lipníku?) nad Bečvou – a velmi úspěšně. Trnul jsem při zjištění, že letos na to půjde Blanka Tornádo Prudilová sama bez Hrocha a dovedu si představit, jaká to byla pro ni nakládačka. Nevím jak vy, ale já si dovolím tvrdit, že to v sólu zvládla lépe, než v sestavě výše uvedeného dua. Její komentáře ke kapelám byly jednoznačně a precizně koncentrovány, vůbec neopisovala z mého bulletinu a co to důležité – její zjev – byl především nejen trampovu oku opravdu lahodící. Takže se máme čím chlubit a já tím více, neboť na rozdíl od vás vím, že Blanka bude Banja moderovat i v budoucnu, takže – poděkujme její přízni a těšme se!

Nevím, jak které přehlídky v okolí či celé republice si zakládají archivy svých akcí. Bystřice ano a to v rozsahu jinde určitě nevídaném: každý ročník (snad s výjimkou toho prvého) je pro historii, propagaci akce i jako odměna pro vystupující skupiny zachycen na souboru fotografií – zde čaruje především téměř profesionálka Jana Jenny Kopecká, k níž se v poslední době řadí Milan Kaša z Frýdlantu, dále sám velký Carmen (mající na starosti hudební rubriku nejčtenějšího trampského časopisu Puchejř – Avalon Praha, šéfradaktor Tony Antony – nedávný novomanžel u nás tolik oblíbené Sylvy Čekalové z Lístku), každý rok přispěje Radek Punťa Poncza z Břidličné a řada dalších poloamatérů a amatérů. Již letos jsem měl v zámyslu vyhlásit fotosoutěž o nejpěknější trojici snímků z Banja – mimo slávy cena lákavá: dvě vstupenky na obě bystřické přehlídky dalšího ročníku zdarma – takže do mě prosím včas kopněte, abychom to již v roce 2010 uskutečnili…

Vedle výběru vystoupení skupin, zachycených videokamerou (letos za ní zaskakovali Hanka a Slávek Londovi) máme však to nejcennější: audiozáznam všech písní všech vystupujících skupin, které pro naše potřeby dlouhá léta pořizuje Pavel Voltner za pomoci Tomáše Vondry. Přátelé, to je poklad, na který jsem hrdý a přiznávám, že k němu dal podnět moderátor prvních pěti ročníků Banja Sandy Nosek, vzdychnuvší kdysi na bystřické forbíně: „…jo, to kdyby se každý rok alespoň z části zaznamenalo na CD…“ – já na to skočil a od té doby stříhám Pavlovy záznamy do podoby klasických nosičů včetně názvů skladeb a dnes už i vkusných barevných potisků…

Úplně na závěr pochvalme všechny pracovnice Kulturního střediska, bez nichž by Banjo opravdu nebylo. Vy jich vidíte jen kmitající v baru, což je však jen špička onoho ledovce prací, počínající přípravou sálu, přes naklepání řízků, natahání deseti beček piva do patra, napečení desíti kil bůčku na pohoštění účinkujících (doráží se i s Klimešovým škvarkovým sádlem na sejšnu…) a dalšími a dalšími povinnostmi, po jejichž splnění se to důmyslné soustrojí naší přehlídky může konečně bez skřípání rozjet. A to vše za vydatné, každoroční pomoci bystřických divadelníků, především neúnavného Tomáše Hradila. Dříve, než vám prozradíme výsledky elektronické divácké ankety, přečtěte si jako každý rok slíbené ukázky z některých vašich dopisů, odrážející většinové názory ostatních – pořadatelé za všechny děkují. Protože byly adresovány mě, začínají všechny stejně: Ahoj Jerry…

------------------------------------------------------------------------------------------------
Ahoj Jerry, děkuji Ti za tradiční nevšední a velice kvalitní zážitek. Váš výběr skupin se mi letos velmi líbil - oceňuji především "návrat ke kořenům" výběrem klasiků i výběrem kapel s tradičním (především dřevěným) nástrojovým obsazením a hlavně bez rockových bubnů. Služby organizátorů i občerstvení byly na výbornou, jen v některých uličkách mezi stoly již bylo poněkud těsno.
Poděkuj, prosím, i mým jménem všem pořadatelům, sponzorům, zvukařům, průvodkyni "Tornádo" a hlavně Tvé paní, která sice stojí v ústraní, ale bez jejíhož pochopení a podpory by sis zřejmě ani Ty nemohl dovolit vše, co děláš. Tobě i paní přeji hodně zdraví, pohody a vzájemného porozumění. No a Vám všem pořadatelům přeji při pořádání podobných akcí jen samé úspěchy a vždy jen samé spokojené návštěvníky i účinkující. Ještě jednou děkuji a těším se na některé další Tebou pořádané akci.
Petr Lelek - Odry
….já nemám ten dar slova, jako ty. Ale přesto ti touto cestou chci poděkovat za nádhernou sobotu, strávenou na Banju.
Těšilo mě, že už tam chodí opravdoví fanoušci a ne, jako kdysi ti, co si tam přišli pokecat a rušili ostatním krásnou podívanou. S anketou jsi mě trochu dostal, mohlo tam být uvedeno 10 kapel, které bych ocenila. To pak člověk střílí od pasu se zavřenýma očima. A jsem ráda, že to své mimčo necháš po 11. letech alespoň dojít do zralosti, možná i na vysoké škole bys jej ještě mohl intenzivně podporovat. Krásný den přeje Zdena Strnadová
…. teprve jsem se dostal k fotkám, které však považuj jen za pouhý doplněk k těm profesionálním od Jenny, dilema, zda fotit s nebo bez blesku bylo velké. Především ale Tobě a všem ostatním pořadatelům chceme i s mou drahou ještě jednou poděkovat za skutečně parádní festival, byla to skvělá tečka za letošní naší "hudební sezónou". Srdečně Tě zdraví a hodně sil do dalších ročníků přeje
Milan z Frýdlantu n.O.
…Carmen mi to přeposlal, tak se taky účastním ankety... :-) Aspoň můžu pochválit hlavního pořadetele. Na Banju jsem byla poprvé, a přišlo mi to vážně prima. Kapely jste vybrali dobře, a kulturáček mi přišel pro takovou akci jako stvořenej. Taky díky, že jsme mohli zůstat do rána. Tak snad se příští rok do Bystřice zase podívám. :-)) Zdraví Fífa.
….Nezbývá, než 110 % potvrdit tvůj pocit, BB dle mně bylo snad nejlepší, které jsem zatím absolvoval, a že jsem z těch 11 ročníků zas tolikrát nechyběl.
Kamarádi zlíňáci doslova „chrochtali“ blahem, tolik mnoho muziky, krásná atmosféra a to vše za více jak symbolické vstupné, no prostě paráda se vším všady. Již nyní se mne ptají, kdy to bude příště, velmi se jim ve VB líbilo a děkují mě, že jsem je na akci upozornil. Přijmi tedy od nás ze Zlína kolektivní poděkování za vše, co se ti podařilo včetně poděkování všem, kdo se na celé akci aktivně účastnili.
I kdybych 100 x chtěl najít nějaké negativum, budu hledat marně. Prostě vyšlo to super. Díky, díky, díky... měj se krásně a věřím, že bude z Banja zase nějaký výstup na CD. No já si za tím, co jsem napsal, stojím, sděluji své pocity a tak trochu přeneseně i pocity svých kamarádů ze Zlína, tak jak jsem je vycítil z hovorů a chování. Takže, pokud chceš něco zveřejnit, je to na Tobě.
A znovu za sebe (bez jakékoliv diplomacie), mě tentokrát bylo na BB skvěle. Prostě to má atmosféru, drive, úžasnou pohodu, krásný večer.
Hodně dělá dramaturgie, ale gró dělají lidé, jak účinkující, tak posluchači a ti zas odrážejí jen to, jak se jim líbí, zdali vše kolem sebe berou a nebo ne. A jsou-li spokojeni, přijedou zase a... povykládají dále.
Jezdím po hodně festivalech a tak mohu srovnávat. Většinou se to již přetváří do podobné dramaturgie multižánru, aby si každý přišel na své (holt to nemají pořadatelé lehké) a tím přitáhnou spousty lidí, kteří se přijeli rozptýlit, bavit a poslouchání muziky je až na druhém místě (mají své 2 – 3 favority a ostatní jsou jim šuma fuk) a nebo je jedna „hvězda“ doplněna nevýživnou omáčkou.
To pro BB neplatí (tady se ještě po sólu tleská a ono umííí stále funguje). Těžko říct, jak to děláš, ale děláš to dobře. A my všichni ostatní si jenom můžeme přát, abys to dělal dál a když síly nebudou stačit, máš kolem sebe tolik šikovných lidí a kamarádů, že určitě rádi s čímkoli pomohou.
Měj se, zdravím, Berry
….tos mi teda dal, vybrat z té úžasné přehlídky pět kapel? Ani náhodou, mladí hrají úžasně, k těm v seniorském věku (kteří taky stále umí) zas člověka váže spousta vzpomínek, neboť "písničky jsou citový kalendář člověka".
Takže sorry, asi tě zklamu. Ale snad ti to vynahradí ostatní oslovení…
Olga
….Vybírám, ale taky jsem zároveň příznivcem myšlenky, že by se stejná kapela neměla na jednom festivalu objevit víckrát než 2x za sebou, ...jinak velký zájem vystoupit na příštím Banju bychom měli i my - Falešná karta. Vlasťák se má z Kanady v plánu vrátit v květnu a pak se chystáme vrhnout na zkoušení, abychom se dostali do formy a chceme zase začít objíždět festivaly.
Rád bych Ti ještě vysekl obrovskou poklonu za to, že se Ti za ty roky podařilo vybudovat festival, který, co se týče celkové atmosféry, přístupu pořadatelů a publika, prestiže atd. nemá ve světě FCT žánru obdoby...je to skutečně paráda.
Měj se fajn...Milda
------------------------------------------------------------  

A nyní ještě k té elektronické divácké anketě. Přiznávám se, že mě toto vaše pravidelné hodnocení moc chybělo, protože pohled diváka se mnohdy rozchází s názorem pořadatele. Nebudeme zde pochopitelně zveřejňovat úplný žebříček výsledků, protože jsme ho v anketě po vás sami nežádali a tím by došlo k jejímu podstatnému zkreslení. Zveřejňujeme tedy jen tři nejúspěšnější. Poprve jsme tu v anketě nečinili rozdíl mezi profesionály, poloprofesionály a čistými amatéry, protože všechny kapely byly hosty přehlídky. Z tohoto pohledu jsou výsledky ankety víc než překvapivé.

Na hodnocené třetí místo se za vaše hlasy zcela zaslouženě dostala kapela Epy de Mye. Mezi prvním a druhým rozhodovaly pouhé tři procenta hlasů, které na první místo scházely u nás letos poprve vystupující skupině Bob a Bobci – smekáme a moc gratulujeme. Za nejlepší a nejžádanější kapelu XI.ročníku Bystřického Banja jste určili BG Styl, který se objevoval v anketních mejlech nejčastěji – hlasy mu dalo 87% anketizujících – kluci, jste fakt skvělí…

To je pro letošek, milí kamarádi, z Bystřického Banja úplně všechno. Jménem pořadatelů vám všem děkuji za přízeň a těšíme se s vámi na setkání u nás 6. listopadu 2010. Již v předjaří se s mnoha z vás však uvidíme 13. března 2010 – týden po Bludovské oblastní Portě – na sedmém ročníku populárního Regi banja, na které vás již dnes srdečně zveme.
Takže – za Kulturní středisko, město Velká Bystřice a všechny spolupracovníky: ahoj !!!

Jerry


Bob a Bobci
kapela

Copyright © 2014. All Rights Reserved

Powered By Imagine Media & Crossmind.cz