Bobování 2012 aneb BOBování pro Daniela

Daniel Ernst
Daniel Ernst se narodil 20. března 2009. Během prvních dnů jeho života se zdálo, že je vše v pořádku. Následující měsíce však ukázaly, že se Daniel nevyvíjí po stránce psychomotorické tak, jak jeho vrstevníci. Přibližně v roce byla diagnostikován vrozená vývojová vada mozku (ACC - ageneze corpus callosum).

Ageneze je vrozené nevyvinutí orgánu či části těla, CC – je zjednodušeně část v mozku (svazek nervových vláken), kudy proudí informace mezi pravou a levou hemisférou. Často se ACC kombinuje s dalšími přidruženými poruchami:

opoždění psychomotorického vývoje, neurologická onemocnění (např. epilepsie), srdeční vady, poruchy zraku a sluchu, snížení vnímavosti bolesti, poruchy spánku, opožděná mluva atd.

Bohužel během svého života se Daniel řadě výše uvedených problémů nevyhnul. Po stránce psychomotorické je opožděný, chodí, ale má problémy s koordinací pohybu, nemluví, nemá upevněnu řadu sociálních návyků. V šestém týdnu Danielova života byla zjištěna těžká srdeční vada, v roce a půl prodělal v Praze v Motole náročnou operaci srdce a téměř současně byla diagnostikována hluchota.

Svitla naděje, že by Danielovi mohl pomoci kochleární implantát. Začala dlouhá cesta, Daneček musel prodělat desítky vyšetření spojených s téměř roční hospitalizací. V lednu letošního roku byla operace provedena a v současnosti probíhá náročná rehabilitace.

Daniel Ernst
Kochleární implantát je rehabilitační pomůcka pro neslyšící, která funguje tak, že dráždí elektrickými impulsy sluchový nerv, čímž umožňuje pacientům rozumět řeči.

Operační výkon, včetně implantátu, je hrazen zdravotní pojišťovnou, ale všechny další pomůcky, které jsou nezbytné pro zkvalitnění života s implantátem, bohužel hrazeny nejsou. Vzhledem k věku dítěte a jeho postižení je důležité, aby přístroj (zevní část implantátu) bezpečně a spolehlivě plnil svoji funkci.

K čemu BOBování Danielovi může pomoci?


Na nákup pojišťovnami nehrazených pomůcek (sada klipu s ouškem, ovladače implantátu a nabíječky s bateriemi) v celkové hodnotě cca 37.000,- Kč.
Podaří se i letos naplnit Bobovu kytaru a pomoci jednomu mrňousovi lépe žít v našem někdy složitém světě?
 
 
BOBování pro Daniela

Už popáté jsme se letos dne 14.4.2012 sešli na Bobování v Hrobu. I tento rok se zde sešel velký počet lidí, dokonce si myslím, že o něco více, než předchozí roky. Atmosféra byla jako vždy perfektní a velmi příjemná. Hned na začátku jsme měli možnost vidět malého Danečka, který zvědavě postával v popředí u pódia, kde zkoumal odposlechy a reprobedny.

Koncert byl zahájen minutou ticha za našeho kamaráda Boba, kvůli kterému vlastně BOBování existuje. Jako první přišla na scénu skupina Střepy ze Světce, kterou Bob v roce 1976 založil. Čardáš a spol. zpívali známé písničky, muzika jim krásně „šlapala“a brzy si spolu s nimi zpívali i diváci, kteří byli po tomto vystoupení příjemně naladěni. Poté přišel na pódium Daneček spolu s maminkou, která už předem za všechno děkovala a slíbila, že pokud se vše povede, tak nám za pár let na BOBování přijde poděkovat Daneček sám a řekne nám pár slov.

Druzí vystoupili Bob a Bobci, kteří si pro tento večer připravili také pár písniček od nedávno zesnulého Kapitána Kida. Společně tak s diváky zavzpomínali na tuto trampskou legendu. Jejich vystoupení sklidilo velký úspěch a museli přidávat.

Poté přišlo na řadu poděkování sponzorům, bez kterých by se tato krásná akce mohla sotva uskutečnit a následoval klášterecký písničkář Pepa Štross, jehož texty mě obzvlášť zaujaly, protože byly velice zajímavé a krásné. Je až neuvěřitelné, jak si tento člověk dokáže získat lidi, navíc nás velmi pobavily jeho historky a vtípky mezi písničkami. V současné době vystupuje v duu s Martinem Bažantem z Prahy, jehož kytara Pepovy písně podmanivě doplňuje.

Ježek s Lenkou, oba členové Bobků, kteří provázeli celým večerem, se pak ohlédli také za předešlými roky a prozradili všem v sále, jak se dětem, kterým v minulosti Bobování pomohlo, daří, a jak byly finanční dary využity.

Mezitím se za nimi připravovala skupina Falešná karta z Nového Města na Moravě. Je to parta čtyř muzikantů, kamarádů, trampů, kteří jsou neuvěřitelně sehraní a sezpívaní. Jejich vystoupení působilo velmi mile, pozitivně. Ti kluci v sobě mají jakési kouzlo a prostě jim věříte každé slovo z jejich krásných romantických písniček.

Jako poslední přišla na řadu Strašlivá podívaná z Plzně a to byla vážně pecka! Třešnička na dortu a skvělý závěr večera. Všechny v sále jejich dynamická hudba doslova zvedala ze židlí a nálada byla bezvadná.

Během tohoto vystoupení se počítaly peníze, které se jako každý rok vybíraly do kytary vedle pódia. Ta se během večera velmi rychle a slušně naplnila. Všichni pak společně s Danečkovými rodiči napjatě čekali, až Lenka s Ježkem konečně prozradí, jakou částku se podařilo vybrat. A nemohli uvěřit svým uším! Dohromady se totiž vybralo rekordních 55 000 korun! Dojatí rodiče poděkovali všem v sále a Bobkům za pomoc a já jsem teď už také přesvědčená, že žije stále mnoho dobrých lidí, kterým není lhostejný osud ostatních a kteří umí podat pomocnou ruku v ten správný okamžik. Velké díky patří bezesporu i sponzorům a hrajícím kapelám.

Po této slavnostní chvíli byla ukončena oficiální část večera a následoval „sejšn“, který prý vydržel až do ranních hodin. Nevím. Jako osoba nezletilá jsem byla „odvelena“ domů, ale výjimečně mi to nevadilo. S dobrým pocitem se přeci tak krásně usíná.....

Lenka Špinková jr.


Bob a Bobci
kapela

Copyright © 2014. All Rights Reserved

Powered By Imagine Media & Crossmind.cz